2010. március 31., szerda
Abaligeten jártam
2010. március 30., kedd
Nagyokat lépni a fénybe jóóó
2010. március 28., vasárnap
Egy könyv, sok könyv 3. felvonás
1. Sylvia Plath: Az üvegbura

Értékelésem:
Először csak azt vettem észre, mennyire érthető Esther viselkedése, mennyire tudok azonosulni vele, aztán már csak megérteni próbáltam, közben levitt engem is a mélybe, fogva tartott, félelmetes volt, a végkicsengés, a félelme és kételkedése pedig egészen hátborzongató a valóság ismeretében. Zseniálisnak tartom, ami olyan olvasmányélményt adott nekem, ami csak visz előre újabbak felé.
2. Shannon McKenna Schmidt – Joni Rendon: Regényes úti célok – Irodalmi emlékhelyek világszerte

Értékelésem:
Szívfájdító, mert sok pénz kellene, hogy valóban megnézhessem ezeket a helyeket, így marad a képzelet. Más: ez olyan kötet, amit nem elsőtől utolsóig kell elolvasni szerintem, hanem szemezgetni a kedvenceidet, aki érdekel egy cseppet is, informatív és jó stílusú, bár a fél levonás azért, mert néha nagyon fellengzős és kihagyja az esetlegese függőségeket, mintha mindenki angyal lenne, pedig nem. Végül: a magyar rész elég jól van megszerkesztve, és nem csak a szokásos Petőfi-Ady-József Attila-vonalon maradtak, hanem kitértek azért Szerb Antalra, Lázár Ervinre, Mészöly Miklósra, Kaffka Margitra, stb. Ez mindenképpen nagy pozitívum.
3. Szerb Antal: Budapesti kalauz – Marslakók számára

Értékelésem:
Okozott pár kellemes percet és mosolyt, furcsa mégis hitelesnek tűnő korrajz (már amennyire én itt ezt meg tudom ítélni…), sok-sok kis odaszúrással a megfelelő személyeknek.
4. Pogár Demeter: A latin szerelő – Bepillantás az olaszok valódi világába

Értékelésem:
A nyelvezet nekem nem jött be, túlfogalmazta néha a dolgokat, na jó, gyakran. De az igaz, hogy a történetek érdekesek voltak, és bizony nekem pár nap is elég volt kint, hogy erre-arra ráismerjek a könyvből, hogy tényleg…
5. Steve Martin: Az eladólány

Értékelésem:
Egy színész ír a felszínes városról, ahol él, ami tele van felszínes emberekkel, és már vissza is tértünk az alanyhoz, akitől az alapvető hiba eredeztethető… Próbálkozni lehet, de szájbarágós, színtelen-szagtalan történet lett tipikus emberekről, az örökös problémáról, hogy a férfi-nő nem értheti meg egymást, meg az érzelmi visszamaradottságról, bár Jeremy-t nagyon megszerettem.
6. Háy János: Közötte apának és anyának, fölötte a nagy mindenségnek – Kilenc történet

Értékelésem:
Annyira nem szeretem amikor a kisregényeket, novellákat ide-oda rakják, megjelennek több kötetben is, itt is a 80%-át már olvastam másik kötetben, de ez nem az értékéből von le, A telefonszerelő külön kedvenc. A Gézagyerek új volt, meg is adta a kedvet a belőle írt drámához, mert így utazik azóta a Gézagyerek körül a konyhakő mindennap.
7. Háy János: A bogyósgyümölcskertész fia

Értékelésem:
Újraolvasás eredménye (mivel két külön értékelést nem lehet írni): egyértelműen úgy éreztem, hogy a 22. Egyetempresszó c. történettől a végéig alábbhagyott a jókedv, súlyosabb írások következtek, a vége, az utolsó mondat pedig pont úgy volt jó ahogy.
8. Scott McCloud: A képregény felfedezése

Értékelésem:
Zseniális kiadvány, hogy egy amatőr is felfedezhesse a képregények világát, ötletes az elbeszélő mód, a grafikai megoldások is izgalmasak, jó volt elmerülni ebben a világban.
9. Alessandro Baricco: Selyem
Értékelésem:

Egyszerű történet, mégis ahogy Baricco ír, teljesen elvarázsolt, vár a többi könyve, pedig nem gyakran szoktam így érezni, hogy rögtön mást is tőle. Hervé negyven napig utazott, míg elérte a Bajkál-tavat, én húszperces utazásokon keresztül jutottam el a láthatatlan világig, maradtam volna még.
10. Libor Anita – Valuska László: Szakíts, ha bírsz
Értékelésem:
Ilyen tömény mennyiségben fáj a közönségesség. Még a borítót sem érdemli meg.
11. Alessandro Baricco: Novecento

Értékelésem:
Bár az elbeszélési mód nem tetszett, a trombitás alakja nem volt szimpatikus, Novecento érdekes alak, és tulajdonképpen olyan egyszerű az egész, mégis benne van az, ami kell, hogy kitűnjön. A vége felé sokkal jobban tetszett (mondom ezt, egy 73 oldalas monológnál…), amikor is aztán nagyon bólogatni kezdtem és mosolyogni, le tudtam vonni a tanulságot, hogy mennyire úgy látja a dolgot, amit én is próbálok néha megvalósítani.
12. Lewis Carroll: Alice Csodaországban
No komment.
13. Alan Bennett: A királynő olvas

Értékelésem:
A világról még vitatkozhatnánk, de az egyén mindenképp ment a könyvek által elébb, arra meg nem számítottam egyáltalán, ami végül lett, de érdekes kisregény volt, hogy emberi tulajdonságokkal felruházni a királynőt, akiről gyakran elfelejtem, hogy az, mert ő úgy létezik és kész.
14. Szerb Antal: A harmadik torony

Értékelésem:
Amíg megvan a saját Harmadik Tornyod, nincs veszve minden, újra lehet építkezni, de ahhoz rá kell találnod, nekem megvan. Fontos dolog ez, mint ahogy az is, hogy csak a magányodat ne add fel, semmiért, semmi körülmények között.
Jaj, de szívesen olvasnék még Tőle hasonló külső és belső útleírásokat.
15. Carlos Ruiz Zafón: A szél árnyéka

Értékelésem:
Nem maximális, mert néha úgy éreztem, hogy túl van misztifikálva az egész könyv, de nagyon élveztem minden oldalát, és ezt mindenképp az író érdemei közé sorolom. Vesz átlagos embereket, sorsokkal, múlttal, meg ami kell, amik összefonódnak, és te közben fejben puzzlezol. Izgalmas volt, ha el is telt két hét, de összességében nehéz volt letenni, és tényleg benned van az érzés, hogy még.
16. Alessandro Baricco: Vértelenül

Értékelésem:
Az írónak nagy köszönet és ölelés, hogy aktív. Mindegyik története más, mármint más stílusú is, ez nekem olyan szenvtelen (?) volt, máshogy érintett meg, de hatott, ami a lényeg tulajdonképpen.
17. Bólya Péter: A veréb századik lépése
Értékelésem:
Mennyire ugyanúgy működik minden az egyetemi életben, mint a

2010. március 27., szombat
Pótlás zenéből
Foo Fighters - Wheels
Ellie Goulding - Under The Sheets
Plusz egy ráadásnak Parov Stelar-tól az On My Way Now (Love, Part. 2), ő kiemelendő, mert május 6-án Pécsett fog fellépni a EuropeMania Fesztiválon a Sörgyárban. Parov Stelar. Pécs. El sem hiszem, de ott leszek. :)
2010. március 26., péntek
Palya Bea: Hoppá; I'm Happy
1. Hoppá
2. I'm Happy
2010. március 25., csütörtök
Egy könyv, sok könyv 2. felvonás
http://moly.hu/konyvek/elina-hirvonen-hogy-o-is-ugyanarra-emlekezzen
Értékelésem:
2. Szeifert Natália: Gyógyfűrész
http://moly.hu/konyvek/szeifert-natalia-gyogyfuresz
Értékelésem:
Én nem sokat tudok, na jó semmit sem, hogy hogyan jut el valaki odáig, hogy a blogja kiadásra kerül papírformában is, de érdekelne. A szerző látásmódja egészen sajátos, felváltva volt szórakoztató és szomorú, néha túl intim, dolgok, amiket én nem szoktam blogba írni, de ha így jobb, hát jobb.
Azonban a fülszöveggel ellentétben én néha, sőt elég sokszor öncélúnak éreztem a szavakkal való játszadozást. Plusz a szerkesztő (vagy akárki) átolvashatta volna még párszor, mielőtt beküldik a nyomdába, mert iszonyatosan sok volt a gépelési hiba és nem, itt nem a direktekre gondolok, azokat felfogtam, mikor volt az pont úgy írva, de a szaporodó sajtóhibák fájtak.
3. Mark Twain: Ádám és Éva naplója
http://moly.hu/konyvek/mark-twain-adam-es-eva-naploja
Értékelésem:
Érdekelt az ötlet, hogy mit lehet egy ilyen „naplóból” kihozni, de a megvalósítás már annyira nem tetszett. Engem zavartak az ellentmondások, hogy mit értettek és nem értettek a környezetükből, meg a nyelvezet, jaj, az sem volt olyan jó. Azért egymással aranyosan voltak.
http://moly.hu/konyvek/toth-krisztina-vonalkod
Értékelésem:
Mintha nem tudna hibázni az írónő. Hibátlan.
5. Székely Szabolcs: Kilenc másodperc reggelente
http://moly.hu/konyvek/szekely-szabolcs-kilenc-masodperc-reggelente
Értékelésem:
Lehet nem kellett volna leírnom a költészetet évekkel ezelőtt? Ezek alapján nem, majd még barátkozunk tovább.
6. Abraham Antoine Moles: A giccs, a boldogság művészete
http://moly.hu/konyvek/abraham-antoine-moles-a-giccs-a-boldogsag-muveszete
7. Szerb Antal: A Pendragon legenda
http://moly.hu/konyvek/szerb-antal-a-pendragon-legenda
Értékelésem:
Furcsa volt, néha felvetődött bennem, hogy most tulajdonképpen mit is olvasok és kitől? De valami egészen rendkívülit alkotott az író, végig lekötött, izgalmas regény volt, nagyon tetszett.
8. Tüskés Tibor (sajtó alá rend.): Karay Ilona hagyatéka. „Szívem nagyon forró kezd lenni…”
Értékelésem:
18 versből, egy önéletrajzból, egy búcsúlevélből áll a hagyaték, plusz egy gyászjelentés, nem sok, mégis valamit azért adott Karay Ilonából, hogy mi járhatott a fejében, miért tette azt, amit tett ennyire fiatalon. Ami már az önéletrajzból világos volt, hogy sokkal, de sokkal érettebb volt koránál, ami a versekből is kitűnt, jó persze benne volt, a szerelmes szenvedés és a túlzások, de azt hiszem, ezt nem lehet a szemére vetni. Érett volt, és valami iszonyatos józansággal készült arra, hogy akkor ő most meg fog halni, saját szándékából.
9. Kis Tibor: Ventilátor blues
http://moly.hu/konyvek/kiss-tibor-ventilator-blues
Értékelésem:
Nagyon szubjektív az értékelés, az egyik kedvenc énekesem/dalszerzőm tollából a kedvenc dalaim papíron, mi más is lehetne mint telitalálat? Tovább nem ragozom. :)
Hónap kedvencei: Szerb Antal: A Pendragon legenda, Tóth Krisztina: Vonalkód
2010. március 14., vasárnap
Kafkaz - Agyhalál
2010. március 11., csütörtök
Kafkaz - Székely szerető
2010. március 8., hétfő
Napi kín
2010. március 5., péntek
Placebo: Sleeping With Ghosts
A "Bár"-nak nem lett vége, vagyis folytatása, most csinálok neki.
Szóval bár a mai séta jót tett, ellenben valahogy kicsit visszavonultam magamba, merengős módban vagyok, ezt így észrevettem a zenéken is, amiket hallgatok mostanában, ma újra elővettem a Placebo-t (jel lenne?), és bár több szám is szívemhez szól, most mégis kiválasztottam a Sleeping With Ghosts c. dalt.